NZEB HUB

Наука. Освіта. Проектування
Енергоресурсозаощадження

Європейський досвід проектування
та зведення енергоефективних
будівель та споруд. Інноваційні
технології в будівництві, архітектурі
та житлово-комунальному господарстві


Міжнародни експеримент з випробування грунтів

Цього літа в рамках міжнародного співробітництва між Україною та Польщею були проведені високоточні випробування ґрунтів за допомогою сучасного технологічного обладнання. У випробуваннях приймали участь фахівці-науковці Київського національного університету будівництва і архітектури (КНУБА), Зеленогурського університету (University of Zielona Góra, Польща) і Західнопоморського технологічного університету (West Pomeranian University of Technology, Szczecin, Польща).

Експериментальні дослідження проводилися на будівельному майданчику, де реалізується один із проектів кафедри геотехніки (основ та фундаментів) КНУБА.

Для отримання додаткових даних щодо інженерно-геологічних умов майданчика було проведено статичне зондування (Cone Penetration Test – CPTU) та статичне зондування з використанням плоского дилатометру Марчетті (Marchetti).

CPTU-тест виконувався з використанням додаткового датчика порового тиску води. Особливість використаного обладнання для даного тесту полягає у тому, що сигнал із результатами визначення параметрів ґрунтів передається за допомогою ультразвуку безпосередньо через зонд. Зонд складається зі штанг (фрагментів заглиблюваної складеної труби) та наконечника конічної форми стандартних розмірів. Статичне зондування виконується шляхом безперервного занурення зонду в ґрунт. За результатами статичного зондування визначаються такі характеристики:

Плоский дилатометр Марчетті (Marchetti) використовується для визначення фізичних та механічних характеристик ґрунту в польових умовах. Дилатометр має більші розміри, ніж стандартний наконечник для зондування, та форму «лопатки». Важливою перевагою дилатометра є можливість виміру природного горизонтального напруження на обраній глибині при розширенні спеціальної мембрани, яка передбачена конструкцією пристрою, до 1,1 мм. При випробуванні ґрунтів дилатометром визначають:

Випробування ґрунтів виконувалося з використанням обладнання, яке було надано Зеленогурським університетом та Західнопоморським технологічним університетом.

При проведенні випробувань були присутні й фахівці Науково-освітнього центру проектування та дослідження будівель з близьким до нульового енергоспоживанням КНУБА (NZEB Hub).

Учасники експерименту (з ліва на право): Сергій Чичельницький, Ігор Бойко (д.т.н., проф.); Krzysztof Żarkiewicz (Dr inż); Waldemar Szajna (Dr hab., inż); Володимир Сахаров (д.т.н., проф.); Костянтин Новіков; Василь Підлуцький (к.т.н., доц.); Юрій Марущак; Володимир Буряк; Володимир Скочко (к.т.н., доц.); Людмила Скочко (к.т.н.); Олег Кривенко; Олександр Цабак; Олександр Литвин. Фотографує Віктор Носенко (к.т.н., доц.).

Під час експерименту (з ліва на право): Володимир Скочко (к.т.н., доц.); Людмила Скочко (к.т.н.); Віктор Носенко (к.т.н., доц.); Володимир Сахаров (д.т.н., проф.); Олег Кривенко.

Дякуємо польським фахівцям та дружньому колективу кафедри геотехніки (основ та фундаментів) КНУБА за надану можливість спостерігати за перебігом експерименту, а також за безцінний досвід!